KONGRES EABCT 2024 U BEOGRADU

Posetite vebsajt kongresa za više informacija o prijavi radova i registraciji https://eabct2024.org/ 

 

O nama

 

Razvoj KBT i nastanak Udruženja
 

Interesovanje za bihejvioralne terapije na ovim prostorima postoji još od sredine sedamdesetih a za kognitivne od sredine osamdesetih godina prošlog veka. Tokom devedesetih godina, nekoliko psihologa i psihijatara, većinom edukovanih u inostranstvu, organizuju treninge u gotovo svim većim regijama u Jugoslaviji: Mikloš Biro drži osnove iz kognitivnih i bihejvioralnih pristupa u okviru poslediplomskih studija na Univerzitetu u Novom Sadu; Jezdimir Zdravković organizuje edukaciju iz bihejvioralne terapije u Nišu i drugim gradovima; Jasmina Radonjić vodi edukativne grupe u Zavodu za psihofiziološke i govorne poremećaje u Beogradu; Zorica Marić organizuje treninge iz racionalno-emotivne bihejvioralne terapije u okviru Pridruženog trening centra Instituta Albert Elis. Tokom devedesetih godina kratki kognitivno-bihejvioralni programi primenjuju se u mnogim oblastima psihološke pomoći i intervencijama u krizi.

28. februara 1998. godine osnovano je Jugoslovensko udruženje za racionalno-emotivnu bihejvioralnu terapiju (YUREBT), koje je na početku većinom okupljalo polaznike uključene u edukaciju iz REBT-a. Vrlo brzo, Udruženje je postalo centralizovan izvor informisanja i podrške stručnjacima zainteresovanim za sve varijetete kognitivnih i bihejvioralnih terapija. U septembru 2002. godine u Mastrihtu Udruženje je primljeno u Evropsko udruženje za bihejvioralne i kognitivne terapije (EABCT), kao punopravni član. Istovremeno, Udruženje se formalno rekonstruiše u skladu sa misijom unapređenja svih oblasti kognitivnih i bihejvioralnih terapija i zvanično menja naziv u Udruženje za kognitivne i bihejvioralne terapije Srbije (UKBTS). Danas okuplja utemeljivače i nastavljače gotovo svih linija razvoja ovih pristupa u Srbiji.



Misija i ciljevi
 

UKBTS je multidisciplinarna organizacija stručnjaka koji u svom radu primenjuju principe kognitivnih i bihejvioralnih terapija. Članovi UKBTS mogu biti osobe sa fakultetskim obrazovanjem iz psihologije, medicine, socijalnog rada i srodnih profesija koje zakonski pripadaju oblasti mentalnog zdravlja koji su zainteresovani za primenu principa kognitivnih i bihejvioralnih terapija u domenu svog profesionalnog delovanja.

Osnovna misija Udruženja je stimulisanje razvoja teorije, prakse, naučnih istraživanja i edukacije u oblasti kognitivnih i bihejvioralnih terapija. Glavni ciljevi i zadaci su:

  • promovisanje primene kognitivnih i bihejvioralnih pristupa u profesijama koje su relevantne za psihički razvoj i zdravlje pojedinaca i grupa
  • obezbeđivanje foruma za diskusiju i razmenu iskustva među pripadnicima različitih profesionalnih grupa značajnih za psihički razvoj i zdravlje
  • postavljanje standarda edukacije za primenu kognitivnih i bihejvioralnih terapija u različitim profesionalnim domenima i oblastima (klinička, socijalna, edukativna)
  • zastupanje interesa profesionalnih grupa i pojedinaca koji u svom radu primenjuju kognitivne i bihejvioralne terapije.

Ostvarenje ovih ciljeva se odvija kroz sledeće najznačajnije aktivnosti: publikovanje i distribucija značajnih informacija, naučnih i stručnih radova; organizovanje konferencija; nadgledanje edukacije i izdavanja setifikata o kompetentnosti iz oblasti kognitivnih i bihejvioralnih terapija.

 



Statut
 

Odavde možete preuzeti kompletan Statut Udruženja za kognitivne i bihejvioralne terapije Srbije (.pdf, 122k).